
Zelenonoga tukalica (Gallinula chloropus)
Zelenonoga tukalica je srednje velika vodna ptica, ki spada v družino tukalic (Rallidae). Z dolžino 27–31 cm in razponom peruti okoli 50 cm je nekoliko manjša od domačega goloba. Posebno prepoznavna je zaradi značilnih dolgih, olivno zelenih nog brez plavalne kožice ter rdečega kljuna z rumeno konico. Med hojo otresa značilno pokončnim repom, pod katerim izstopa izrazita bela lisa. Njeno telo je obarvano temno – glava, vrat in prsi so sajasto sivi, hrbet in peruti sivo rjavi, boki pa imajo značilne bele lise.
Življenjski prostor
Zelenonoga tukalica naseljuje stoječe in počasi tekoče vode z gostim obrežnim rastlinjem, kot so močvirja, mrtvice, jezera, reke in prekopi. V Sloveniji je dokaj pogosta celoletna vrsta, saj je delna selivka – jeseni se severne populacije preselijo v toplejše kraje, pri nas pa ostanejo stalne populacije, ki jih pozimi dopolnijo ptice s severa Evrope.
Prehrana
Zelenonoga tukalica je vsejedka. Prehranjuje se z majhnimi vodnimi nevretenčarji (žuželkami, njihovimi ličinkami, mehkužci) ter rastlinskim materialom (brsti, poganjki, cvetovi, semeni in listi). Hrano pogosto išče na plitvinah ali med vodnim rastlinjem, kjer jo previdno brska z dolgimi prsti.
Gnezdenje
Gnezdi od aprila do avgusta. Samec zgradi gnezdo iz rastlinskih delov v trstičju, grmovju ali celo na plavajočem otoku. Gnezdo ima lahko tudi streho. Samica znese 5–10 rumenkastih jajc s temnimi lisami. Oba starša se izmenjujeta pri valjenju, ki traja 20–23 dni. Mladiči se izvalijo pokriti s črnim puhastim perjem, ki jih ščiti pred mrazom, in imajo rdeče gole temence ter modrikast greben. Mladi zapustijo gnezdo nekaj dni po izvalitvi in so begavci. Zanimivo je, da mladiči iz prvega zaroda pogosto pomagajo staršema skrbeti za mladiče iz drugega zaroda, jih hranijo in varujejo.
Obnašanje
Ta ptica je zelo previdna in živi skrito življenje v gostem obrežnem rastlinju. Čeprav zna odlično plavati in potapljati, se ob nevarnosti raje hitro umakne med rastlinje ali vzleti tik nad gladino. Oglaša se z značilnimi zvoki, kot so grgrajoči “kürrr”, piskajoči “kik-kik” ali odsekani “rrai”.
Ogroženost in varstveni status
Čeprav zelenonoga tukalica v Sloveniji zaenkrat še ni ogrožena, je njen življenjski prostor pod pritiskom človekovega vpliva. Regulacije vodotokov, izsuševanje mokrišč in degradacija okolja zmanjšujejo kakovost habitatov, kar povzroča upadanje populacij. Zaradi tega je vrsta uvrščena med potencialno ranljive vrste, njen obstoj pa je tesno povezan z ohranjanjem mokrišč in naravno obraslih bregov.
Zelenonoga tukalica je pomemben člen vodnih ekosistemov. S svojo prehrano in življenjskim slogom prispeva k uravnavanju populacij vodnih organizmov in ohranjanju biotske raznovrstnosti na mokriščih.