Velika sinica

Sinice in druge | DOPPS

Splošni opis

Velika sinica (Parus major) je ptica pevka iz družine sinic (Paridae) in je največji predstavnik svoje družine. Razširjena je po večjem delu Evrope in Azije, vključno s Slovenijo, kjer velja za eno najpogostejših in najbolj razširjenih vrst ptic. Poleg ščinkavca in črnoglavke je tudi pozimi pogosto opažena, zlasti kot redna obiskovalka ptičjih krmilnic.

Telesne značilnosti

Velika sinica meri med 13,4 in 14,5 cm v dolžino, njen razpon kril znaša od 22 do 25 cm, teža pa je med 16 in 21 g. Zgornji del telesa je rumenozelene barve, spodnji pa izrazito rumen. Ima modrozelen rep s svetlimi robovi, črno kapo ter bele lici. Samci in samice se ločijo po debelini črne črte, ki poteka po prsih in trebuhu – pri samcih je ta črta izrazito širša.

Življenjski prostor

Habitat velike sinice zajema različne tipe okolij, vključno z listnatimi in mešanimi gozdovi, grmišči, parki, sadovnjaki ter urbanimi in suburbanimi območji. Gnezdi povsod, kjer uspeva drevje, vse od morske obale pa do gozdne meje. V ekstremno hladnih območjih, kot je Sibirija, je ni mogoče najti. V Sloveniji je splošno razširjena, tako na podeželju kot v mestih.

Gnezdenje

Velika sinica je ptica duplarica, ki gnezdi v drevesnih duplih ali razpokah zidov, včasih celo v poštnih nabiralnikih. Gnezdo gradi iz mahu, ki ga zapolni z živalsko dlako, perjem ali puhom. Samica znese 5–12 belih jajc z rdečimi lisami, ki jih vali 12–15 dni. Mladiči so gnezdomci in se osamosvojijo po 16–22 dneh, pri čemer jih oba starša hranita tudi po zapustitvi gnezda. Gnezdišče pogosto izkoristi tudi pozimi, saj v njem prenočuje.

Prehrana

Velika sinica je vsejeda ptica z izjemno raznovrstno prehrano. Poleti se hrani predvsem z žuželkami, kot so rilčkarji, stenice in gosenice, pa tudi s pajki in majhnimi polži. Pozimi obiskuje krmilnice, kjer se prehranjuje s sončničnimi semeni, lojom in oreščki. Pogosto razpolovi kokosove orehe ali odpira lešnike, ki jih drži z nogami ali zagozdi v špranje. Prisotnost velike sinice na vrtu je koristna, saj pomaga nadzorovati populacije škodljivcev.

Glasovno sporočanje in vedenje

Velika sinica je znana po bogatem glasovnem repertoarju. Njeno petje vključuje značilen klic “ti-čerr, ti-čerr,” s katerim med seboj prepoznavajo pripadnike svoje vrste. Aktivna je podnevi, ko raziskuje okolico in išče hrano, pri čemer jo odlikuje prilagodljivost na različne pogoje. Njena zmožnost hitrega prilagajanja je ključ do njenega uspeha v različnih habitatih.

Vloga na sonaravnem vrtu

Prisotnost velike sinice je izjemno pomembna za sonaravne vrtove, še posebej v sadovnjakih. Njena prehrana, ki temelji na žuželkah in njihovih ličinkah, pomaga nadzorovati škodljivce brez uporabe pesticidov. Namestitev gnezdilnic lahko spodbudi njihovo naselitev, kar prinaša koristi tako za ptice kot za vrtnarje.

Zanimivosti

  • Samec ima močnejšo črno črto po prsih kot samica, kar je znak spolne dvoličnosti.
  • Njeno gnezdenje je odvisno od spomladanskih temperatur in lahko začne zgodaj, če je prisotna umetna razsvetljava.
  • Zelo rada uporablja gnezdilnice, zato je njihova namestitev na vrtove ali balkone zelo priporočljiva.
  • Ime sinica – jesenica izhaja iz pojava, da jih jeseni pogosto opazimo zaradi prihoda selivk s severa.

Status in ogroženost

Velika sinica je pri nas celoletna vrsta in stalnica. Čeprav se populacije zaradi pomanjkanja hrane, plenilcev ali neprimernih gnezdilnih mest lahko zmanjšajo, za zdaj ne velja za ogroženo vrsto. Uporaba pesticidov na vrtovih lahko vpliva na njeno plodnost, zato je spodbujanje sonaravnega kmetovanja ključnega pomena.

Zaključek

Velika sinica je ena izmed najbolj prepoznavnih in koristnih ptic v Sloveniji. Njena prilagodljivost, živahno vedenje in vloga pri nadzoru škodljivcev jo postavljajo v ospredje kot pomembno zaveznico vrtnarjev in ljubiteljev narave. Z zagotavljanjem hrane, zavetja in gnezdilnih mest lahko človek spodbuja prisotnost te čudovite ptice v svojem okolju.

Orodna vrstica za dostopnost