
Sivka (znanstveno ime Aythya ferina) je vrsta race potapljavke, ki je znana po svoji značilni telesni obliki in obnašanju, predvsem po tem, da si hrano išče s potapljanjem.
Značilnosti in Prepoznavanje
Sivka je srednje velika ptica, dolga 42-49 cm, z razponom kril med 67 in 75 cm. Ima značilen obris, saj njen dolg kljun prehaja v visoko, strmo čelo, ki se konča z nekoliko špičastim in dvignjenim temenom. Njena barva telesa se razlikuje med samcem in samico:
- Samec je zelo prepoznaven po rdečerjavi glavi in sivem hrbtu ter trebuhu. Prsi in rep so črni, prav tako podrepni del, kljun pa je skoraj v celoti črn z sivomodrim odtenkom v sredini. Oko samca je rdeče, kar še dodatno poudari njegovo prepoznavnost. V zunajparitvenem obdobju pa barve na prsih nekoliko zbledijo.
- Samica je manj živahno obarvana kot samec. Ima temnorjavo glavo in prsi, hrbet, trebuh ter boke pa dimasto sive, z neprepoznavnimi pasovi. Pod očmi ima tkan svetlo polkrožno linijo. Kljun samice je podoben tistemu pri samcu, vendar je v večji meri temnočrn.
Gnezdenje in Zarod
Sivka gnezdi ob vodi v višji vegetaciji, kjer pogosto postavi gnezdo nekoliko dvignjeno od tal. Samica običajno izleže 8-11 sivozelenih ali sivorumenih jajc, ki jih vali približno 24 dni. Mladiči so begavci in jih skrbi le samica. Poletijo po 49–56 dneh. Mladostni osebki so podobni samicam, vendar brez značilne očesne črte in z bolj rjavim, manj sivim perjem.
Prehrana in Vedenje
Sivka je potapljavka, kar pomeni, da za hrano potaplja in lovi predvsem manjše vodne nevretenčarje, majhne ribe ter občasno plavajoče rastline. Zaradi tega je pogosto opazna na odprtih vodnih površinah, gramoznicah, akumulacijskih jezerih in večjih ribnikih. Zaradi svoje družabne narave se pogosto združuje v velike jate, tudi z drugimi vrstami rac, včasih pa celo križa z vrstami, kot sta čopasta črnica ali rjavka.
Oglašanje
Sivka običajno ni zelo glasna ptica. Občasno se oglašajo z močnim, nosnim “aaooo-čaa”, vendar bolj pogosto izpustijo žvižgajoče “ki-ki-ki-ki”. Samica je nekoliko glasnejša, njen glas pa je bolj gagajoč, s tipičnim “ga-ga-ga-gak-gre-gre”, ali pa je slišati predvsem med letom z zvokom “brre-ah”.
Razširjenost in Ogroženost
Sivka je razširjena po Evropi, kjer se gnezdi v mokriščih, a v Sloveniji velja za redko gnezdilko. Kljub temu je med prezimujočimi vrstami rac precej številčna. Kljub temu pa je močno ogrožena vrsta, saj je ogrožena zaradi uničevanja njenega naravnega habitata in lova. Zato je vključen tudi v program Natura 2000, ki jo ščiti kot pomembno vrsto.
Podobne vrste
Sivka je nekoliko podobna drugim vrstam rac, kot so tatarska žvižgavka (Netta rufina), rjavka (Aythya marilla), čopasta črnica (Aythya fuligula) in kostanjevka (Aythya nyroca), vendar so te vrste včasih prepoznavne po specifičnih podrobnostih, kot so barve perja ali vzorci.
Zaključek
Sivka je zanimiva in prepoznavna vrsta zaradi svoje telesne oblike, barvitosti, prehranjevalnih navad in družabnega vedenja. Kljub temu da je v Sloveniji redka gnezdilka, je precej številčna med prezimujočimi racami in pomembna za ekosisteme, v katerih prebiva. Ohranitev teh habitati je ključnega pomena za zaščito te vrste.nje biotske raznovrstnosti.