Rečni galeb

Rečni galeb (Larus ridibundus)

Rečni galeb je manjša vrsta galeba, saj njegova dolžina meri približno 40 cm, razpon kril pa okoli 100 cm. Zaradi značilnega videza je težko zamenljiv z drugimi vrstami galebov. Odrasli osebki v poletnem perju imajo čokoladno rjavo obarvano glavo, medtem ko so vrat, prsi, trebuh in trtica snežno beli. Hrbet in krila so nežno pepelnato siva, z izrazitimi črnimi konicami peruti. Pozimi čokoladna “kapuca” izgine in ostane le črna lisa za očesom in ob ušesu. Mladi galebi so bolj pisani, z več rjave barve v perju.

Vedenje in prehrana

Rečni galeb je družabna ptica, ki pogosto tvori večje ali manjše jate. Med iskanjem hrane se zadržuje na mestnih smetiščih, sveže preoranih poljih ter ob celinskih vodnih telesih, kjer se meša tudi z drugimi vrstami galebov. Hrani se z raznolikimi viri, kot so nevretenčarji, njihove ličinke, semena, mrhovina in človeški odpadki. Njegova prilagodljivost pri iskanju hrane ga dela uspešnega preživelega tudi v mestnih okoljih.

Gnezdenje

Rečni galeb gnezdi kolonijsko, predvsem na težko dostopnih delih celinskih voda. Najpogosteje gnezdi na plitvih in občasno poplavljenih območjih, jezerih, močvirjih ali počasi tekočih rekah, včasih pa tudi ob umetnih vodnih telesih. Gnezdo si zgradi na tleh iz rastlinskega materiala. Samica običajno znese do štiri olivnozelena jajca z lisami, ki se izvalijo po 22 do 24 dneh. Mladiči so begavci in so po izvalitvi rjavkasto-sivi z lisami. Poletijo po približno 40 dneh, za njih pa skrbita oba starša.

Habitat in razširjenost

Rečni galeb gnezdi v Sloveniji le na nekaj redkih območjih, med katerimi sta najpomembnejši koloniji na Ptujskem jezeru in v lagunah nekdanje Ormoške tovarne sladkorja. Zunaj gnezditvene sezone se pogosto seli na morsko obalo, vendar ga lahko na nezamrznjenih vodnih površinah opazujemo skozi vse leto. V preteklosti so bile v Sečoveljskih solinah pozimi opažene velike jate, v nekaterih letih celo do 1000 osebkov.

Ogroženost in status

V Sloveniji je rečni galeb uvrščen na Rdeči seznam gnezdilk kot ranljiva vrsta zaradi majhnega števila gnezditvenih kolonij in nizkih populacij. Njegova populacija je ogrožena zaradi uničevanja habitatov, predvsem plitvih in poplavnih območij, ter človeških posegov, kot so zasutja in spremembe vodnih okolij.

Značilnosti

  • Odrasli osebki: Poleti imajo čokoladno rjavo obarvano glavo, rdeč kljun in noge, telo pa je belo s sivim hrbtom in krili. Pozimi je glava bela z značilnimi črnimi lisami za očesom.
  • Mladiči: Bolj pisani z več rjave barve in oranžnim kljunom s črno konico.
  • Oglašanje: Kričeče in raskavo “krrreeh-krrrreh”, med letom pa pogosto tudi “kek-kek”.

Rečnega galeba v Sloveniji najdemo skozi vse leto, predvsem ob večjih vodnih površinah, kjer ga lahko opazujemo v družbi drugih ptic, kot so čaplje in črnoglavi galebi.

Orodna vrstica za dostopnost