
Puklež (Lymnocryptes minimus) je ptica iz družine vranov, prepoznavna po rdeče-oranžni barvi na prsih, temnem hrbtu in beli repni spodnji strani. Samci imajo bolj izrazito rdeče barvo, samice so bolj bledo obarvane. Puklež se prehranjuje s semeni dreves, predvsem borovimi in smrekovimi storži. Naseljuje gozdove, parke in vrtnarske površine.
Podroben opis
Puklež (Pyrrhula pyrrhula) je srednje velika ptica, znana po svojem barvitem videzu, predvsem svetlo rdeči barvi na prsih, ki jo dajejo samci, in po specifični obliki kljuna, ki je močan in širok.
Videz
- Dolžina: 16–18 cm
- Razpon kril: 25–30 cm
- Teža: 25–40 g
Samci so najbolj prepoznavni po rdečih prsih, temnem hrbtu, črnem vratu in glavi ter svetli beli repni spodnji strani. Samice so precej bledo obarvane, predvsem na prsih, ki imajo svetlo rdečkast odtenek. Oba spola imata močan kljun, primeren za trganje semen.
Habitat
Puklež naseljuje gozdove, predvsem borove in smrekove, ter parke, sadovnjake in druge zelene površine v kulturni krajini. Pogost je v severni in vzhodni Evropi, v Sloveniji pa je redka gnezdilka, zlasti v gozdnatih predelih.
Prehrana
Puklež se prehranjuje predvsem s semeni dreves, kot so bor, smreka in jela. Zelo rad se hrani tudi z brstički in plodovi grmovnic ter jagodami. Zaradi močnega kljuna lahko zlahka trga semena iz trdih storžev in drugih rastlinskih delov.
Razmnoževanje
Gnezdi v gostih drevesnih grmovjih, kjer samica zgradi gnezdo iz vejic in rastlinskih vlaken.
- Število jajc: 3–5
- Inkubacija: 12–14 dni
- Mladiči: Po izvalitvi so mladiči odvisni od obeh staršev, dokler ne postanejo sposobni letenja, kar se zgodi po približno 13–15 dneh.
Razširjenost
Puklež je razširjen po severni in vzhodni Evropi, vključno s Skandinavijo, Baltskimi državami, pa tudi v delih Rusije. V Sloveniji je redka vrsta, vendar jo lahko opazimo v gozdnih in gorskih območjih.
Zanimivost
Puklež je zelo plah in sramežljiv ptica, ki pogosto išče hrano v drevesnih krošnjah ali na tleh pod drevesi. Običajno se ne zadržuje na odprtih površinah, temveč ostaja v zaščitenih območjih gozdov.