Liska

Fulica atra - Monaco Nature Encyclopedia

Liska (Fulica atra) je vodna ptica, ki je zelo prepoznavna zaradi svoje značilne oblike in barve. Spodaj je podrobnejši opis te ptice in njenih značilnosti:

Značilnosti in videz

Liska je ptica srednje velikosti, dolga od 36 do 42 cm. Ima zelo zaobljeno telo in kratke peruti, zaradi katerih slabo leti. Njen rep je izjemno kratek. Njeno perje je temno sivo do črno, z belim kožnatim ščitom na čelu in rožnato belim kljunom, ki ji daje prepoznavno podobo. Na njenem obrazu izstopajo rdeče oči, ki jo še bolj zaznamujejo.

Njeni prsti so modrikasto sivi in nosijo kožne krpe, ki ji omogočajo dobro plavanje in potapljanje. Kljub temu da slabo leti, je zelo spretna v vodi in se hitro potopi, vendar pod vodo ostane le kratek čas. Pri premikanju po vodi rahlo kima z glavo.

Prehrana

Liska je vsejed, vendar večji del njene prehrane predstavljajo rastline. Prehranjuje se z algami, poganjki vodnih in obvodnih rastlin ter njihovimi semeni. Poleg tega uživa tudi manjše živali, kot so polži, pijavke, pajki, mladice rib, ribje ikre, žabji paglavci, ptičji mladiči in jajca.

Habitat

Liska naseljuje velika stoječa ali počasi tekoča vodna telesa z blatnim dnom in bogato vegetacijo. Rada ima plitva jezera, kjer so v vodi zakoreninjene rastline. Ob tem se pogosto zadržuje v zaraščenih obalah, kjer se lahko skrije pred plenilci.

Razmnoževanje

Liska je teritorialna ptica, ki zgodaj spomladi zgradi gnezdo iz odmrlega rastlinja v trstičju ob vodi. Samica znese 5 do 10 jajc, ki so umazano bele ali sivkaste barve, z drobnimi pegami. Inkubacija traja približno 3 tedne. Mladiči se izvalijo kot begavci, hitro začnejo plavati z mamo, ki jih vodi pri iskanju hrane.

Oglašanje

Liska se oglaša predvsem v času parjenja z različnimi zvoki, kot so piskajoči “pic” ali bolj glasno “kev”. Zvoki so značilni za njeno vedenje, ko išče partnerja ali ko opozarja na svojo prisotnost.

Varstveni status

Liska ni ogrožena, vendar je njeno okolje ogroženo zaradi izsuševanja močvirij, onesnaževanja in regulacije vodotokov. To vpliva na njen življenjski prostor, zaradi česar je v nekaterih območjih Slovenija potrebna zaščita teh naravnih habitatov.

Zanimivosti

  • Liska se zelo dobro prilagaja na življenje v vodi, kjer je zelo spretna.
  • Pri bežanju pred nevarnostjo se lahko zelo hitro premika po vodi, kjer teče po njenem površju, preden vzleti.

Orodna vrstica za dostopnost