
Grahasta tukalica (Porzana porzana)
Grahasta tukalica je majhna, zelo plaha ptica iz družine rallid (tukalice), ki je v Sloveniji zelo redko razširjena gnezdilka in reden preletnik. Njena glavna značilnost je precej skrivnostno življenje, saj jo med gnezdenjem težko opazimo, vendar jo lahko pogosto slišimo, predvsem v mraku ali ponoči, ko se njena pesem širi tudi na več kot kilometer daleč.
Značilnosti
- Velikost: Grahasta tukalica doseže dolžino telesa od 19 do 22,5 cm, kar jo uvršča med manjše vrste tukalic. Tehta od 70 do 110 g.
- Barva: Telo ima pretežno rjavo in olivno zeleno barvo, pri čemer so na prsih, vratu in zgornjem delu telesa vidne bele lise, zaradi katerih je ptica dobila ime “grahasta” tukalica. Podrepni krovci so umazano beli, kar jo loči od mlade male ali pritlikave tukalice, ki imata progaste tudi podrepne krovce.
- Kljun in noge: Ima kratek, rumeno oranžen kljun, ki je značilen za vrsto. Noge so olivno zelene, kar je tipično za številne vrste tukalic.
- Odrasli in mladiči: Mladiči so temnejši in bolj enobarvni, brez značilnih pegic, ki se razvijejo kasneje.
Življenjski prostor
Grahasta tukalica se običajno gnezdi v močvirjih, ob prehodnih vodah, ki jih zarašča gosta vegetacija. V Sloveniji jo najdemo predvsem na preletih, predvsem v Sečoveljskih solinah, kjer je bila odkrita tudi v zimskem času. Zaradi njene sklonjenosti k skrivanju je težko določiti točne gnezditvene lokacije, vendar se običajno nahajajo v močvirnih območjih z gosto vegetacijo, kjer so močvirni grmi in trstičje. Gnezdo pogosto postavi v suhe delčke vegetacije, na bolj skrite in zaščitene položaje.
Gnezdenje
Gnezdo grahaste tukalice je preprosto, vendar dobro zaščiteno. Ptičja samica iz različnih materialov, kot so trstičje, trava in drugi rastlinski materiali, izdela globoko gnezdo v vegetaciji. Samica običajno znese 6 do 15 jajc, ki so rumeno-zelena ali rjavo-rdečkasta z rjavimi in črnimi pikami. Valjenje jajc traja približno 20 do 22 dni, mladiči pa se izvalijo hitro in takoj začnejo iskati hrano.
Prehrana
Grahasta tukalica je pretežno insektivor, kar pomeni, da se prehranjuje z žuželkami, vodnimi nevretenčarji, pa tudi z majhnimi ribami in drugimi vodnimi živalmi. S svojim kratkim, močnim kljunom preiskuje mulj in plitvo vodo, da bi našla hrano. Ptice pogosto uporabljajo tudi vid za lov na plen, saj zlahka opazijo gibanje svojih žrtev na vodni gladini ali v močvirni vegetaciji.
Oglaševanje
Grahasta tukalica je znana po svoji značilni pesmi, ki je pogosto edini način, kako jo lahko zaznamo. Njeno oglašanje je hrupno, z značilnim ponavljajočim se “hwuit, hwuit” zvokom, ki ga izda med nočnimi aktivnostmi. To je močan in prepoznaven klic, ki lahko odmeva na dolge razdalje. Med gnezdenjem so ptice pogosto slišane, vendar jih je izjemno težko opaziti zaradi njihove skrivnostne narave.
Razmnoževanje
Sivi tukalici so gnezditvenimi vrstami, ki se selijo in v zimskem času pogosto migrirajo proti toplim predelom. Nekateri primerki se zaradi svoje selitve ne zadržujejo skozi celo leto v Sloveniji, vendar lahko v času preletov ali prezimovanja obiščejo območja ob morju in drugod po Sloveniji.
Ogroženost in zaščita
Grahasta tukalica ni med najbolj ogroženimi vrstami, vendar se zaradi izgub habitata in sprememb v mokriščih sooča z zmanjšanjem populacije, še posebej v zahodni Evropi. Zaradi svoje plahosti in skrivnostne narave se pogosto šteje za ogroženo vrsto.