
Okrajšan opis
Črni martinec (Tringa erythropus) je srednje velika ptica iz družine turdov. Samci so prepoznavni po črnem peresu in rumenem kljunu, samice so rjavkaste. Znan je po melodijskem petju, hrani se z žuželkami, jagodami in drugimi sadeži. Naseljuje gozdove, parke in vrtove, gnezdi na drevesih.
Podroben opis
Črni martinec (Turdus merula) je ena izmed najbolj prepoznavnih in priljubljenih ptic v Evropi, znan po svojem melodičnem petju in temnem, elegantnem videzu.
Videz
- Dolžina: 23–29 cm
- Razpon kril: 34–38 cm
- Teža: 80–125 g
Samci so popolnoma črni s svetlo rumenim kljunom in obročkom okoli oči. Samice so rjavkaste, pogosto s svetlejšim trebuhom in manj izrazitimi detajli. Obe spolni obliki imata oranžno-rdeče barvilo na spodnjem delu telesa.
Habitat
Naseljuje gozdove, parke, vrtnarske površine, travnike in celo mestne okolice. Pogost je tudi v mestih, kjer se pogosto pojavi na vrtovih, kjer išče hrano. Črni martinec je prisoten na različnih višinah, vse od nižin do gorskih predelov.
Prehrana
Črni martinec je vsejed, prehranjuje se z žuželkami, pajki, jagodami, drugimi sadeži in semeni. Včasih tudi išče hrano na tleh, kjer pobira padle plodove. V zimskih mesecih pogosto obišče tudi hranilnice za ptice.
Razmnoževanje
Gnezdi od marca do julija. Gnezdo gradi v grmih, drevesih ali grmičevju.
- Število jajc: 3–5
- Inkubacija: 12–14 dni
- Mladiči se izvalijo po inkubaciji in so sposobni leteti po 10–15 dneh.
Razširjenost
Črni martinec je široko razširjen po Evropi, Aziji in severnem delu Afrike. V Sloveniji je pogost gnezdilec, medtem ko je pozimi pogosto opazen tudi na območjih, kjer preživi zimo.
Zanimivost
Petje samcev je zelo melodiozno in sodi med najbolj prepoznavne zvoke v naravi. Samci petje uporabljajo tako za označevanje svojega teritorija kot za privabljanje samic.