
Sredozemski sokol (Falco eleonorae) je manjša vrsta sokola, značilna za območja jugovzhodne Evrope in Sredozemlja. Ima vitko telo, rdeče-rjave barve in svetlo modro-črne peruti. Prehranjuje se predvsem z manjšimi pticami, ki jih lovi v zraku. Gnezdi na drevesih, pogosto v bližini odprtih prostorov.
Podroben opis
Sredozemski sokol (Falco vespertinus) je majhna vrsta sokola, ki je tipična za območja Sredozemlja, jugovzhodne Evrope ter deli Azije. Je posebnost med sokoli zaradi svojega telesa in prehranjevanja.
Videz
- Dolžina: 29–34 cm
- Razpon kril: 70–80 cm
- Teža: 150–250 g
Sredozemski sokol je vitke postave, z dolgim repom in ostrimi perutmi. Njegovo perje je svetlo rjavo in rdeče-rjavo na hrbtu, z modro-sivimi perutmi, medtem ko je trebuh svetlejši, običajno belkast s črnimi črtami na prsih. Glava je svetlo rdečkasto-siva z značilnimi črnimi progami okrog oči. Samice so običajno nekoliko večje od samcev, podobno kot pri drugih sokolih.
Habitat
Sredozemski sokol naseljuje odprte pokrajine, vključno z gozdnimi robovi, travniki, polji in kmetijskimi območji. Značilna so tudi območja v bližini voda. Gnezdi na drevesih, v večini primerov v nižjih nadmorskih višinah.
Prehrana
Ta sokol se prehranjuje z manjšimi pticami, kot so vrabci, škorci in druge ptice, ki jih lovi v letu. Je zelo hiter lovec, ki zanaša na svojo okretnost in hitrost pri lovu v zraku. Občasno se hrani tudi z majhnimi žuželkami.
Razmnoževanje
Gnezdi v drevesnih razpokah ali na obdelanih drevesih.
- Število jajc: 3–5
- Inkubacija: 28–30 dni
- Mladiči: Mladiči se izvalijo po približno 30 dneh inkubacije in so hranjeni z mesom, ki ga starša prinašata.
Razširjenost
Sredozemski sokol je razširjen v jugovzhodni Evropi, na Balkanu, v delu Srednje Azije in Sredozemlju. Redkeje gnezdi na območjih z večjo gosto gozdno vegetacijo, vendar se pogosto seli znotraj teh območij. V Sloveniji ni stalno prisoten, vendar ga lahko srečamo kot selivca v prehodnih obdobjih.
Zanimivost
Sredozemski sokol je znan po tem, da gnezdi v drevesnih razpokah in na drevesih v odprtih pokrajinah, kar ga ločuje od drugih vrst sokolov, ki pogosto gnezdijo na visokih skalah ali v mestnih zgradbah. Med selitvijo lahko prečka velike razdalje, predvsem na jugu Evrope in v Sredozemlju.