Rdečenoga postovka

Opis vrste
Rdečenoga postovka (Falco vespertinus) je srednje velik sokol z značilnim vitkim telesom, dolgimi perutmi in repom. Samec je skoraj v celoti temno modrosive barve, zaradi česar je od daleč videti skoraj črn. Izjema sta podrepni del in nadnožno perje, ki sta kontrastno rjavordeča. Tudi baza kljuna in oči sta rdeča. Samica je na zgornji strani telesa opečnorjava do oranžna, z drobnimi progami, medtem ko ima na glavi in obrazu značilno sokoljo masko s kratkim črnim brkom. Njena spodnja stran kril je opečnorjava, rep pa siv s temnimi prečnimi progami. Mladostni osebki so bolj svetli, z rjavo progasto spodnjo stranjo in izrazito črno obrazno masko.

Razširjenost in habitat
Rdečenoga postovka gnezdi od jugovzhodne Evrope (Madžarska, Romunija, Srbija) do Mandžurije na vzhodu. Najraje naseljuje odprto pokrajino z redkim drevjem, pogosto tudi v bližini naselij. Je izrazito družabna ptica, ki gnezdi v velikih kolonijah, kar je za sokole dokaj nenavadno. Pozimi se seli v Afriko, kjer prezimuje. V Sloveniji je reden preletni gost na svojih selitvenih poteh.

Prehrana
Prehranjuje se pretežno z velikimi žuželkami, kot so kobilice in hrošči, pa tudi z manjšimi sesalci, kot so miši in rovke. Redkeje lovi manjše ptice in dvoživke. Med lovom pogosto lebdi v zraku, značilno za postovke, pri tem pa uporablja svoje ostre oči za zaznavanje plena.

Gnezdenje in razmnoževanje
Gnezdi maja in junija, najpogosteje na drevju, kjer uporablja opuščena gnezda drugih ptic, na primer vran. Samica znese 4–5 rdečerjavih jajc s temnimi lisami, ki jih izmenično vali skupaj s samcem približno štiri tedne. Mladiči ostanejo v gnezdu približno 23 dni, starši pa jih hranijo še nekaj časa po zletu iz gnezda.

Oglašanje
Rdečenoga postovka je glasna vrsta, zlasti v gnezditvenem obdobju. Samci se oglašajo z mijavkajočim “kew kew kew…”, ki spominja na klice škrjančarja (Falco subbuteo). Med kolonijami so pogosti tudi drugi glasni klici, na primer “kekekeke…”.

Podobne vrste
Rdečenogo postovko lahko zamenjamo s škrjančarjem (Falco subbuteo) ali navadno postovko (Falco tinnunculus), vendar jo ločimo po družabnem obnašanju, bolj izrazitih barvnih vzorcih in obliki telesa.

Status in ohranjenost
Rdečenoga postovka je v večjem delu Evrope močno ogrožena in zavarovana. Največje populacije se nahajajo v vzhodni in južni Evropi, medtem ko je v zahodni Evropi redka ali celo izumrla. Njeno ohranitev ogroža izguba habitatov zaradi intenzivnega kmetijstva in zmanjševanja primernega drevja za gnezdenje.

Orodna vrstica za dostopnost