Plašica

Plašica (Remiz pendilinus)

Plašica je vrsta ptice pevke iz družine penic (Sylviidae). Je razmeroma redka, a značilna ptica v določenih delih Evrope, vključno s Slovenijo.

Znanstveno ime:

Remiz pendilius

Družina:

Penice (Sylviidae)

Videz:

  • Velikost: 15–17 cm
  • Razpon kril: 22–26 cm
  • Zgornji del telesa je sivkast, spodnji del pa bel z značilnim temnim prečnim progastim vzorcem na prsih in trebuhu, kar daje videz “tigrastega” perja.
  • Oči so svetlo rumene do oranžne.
  • Kljun je raven, srednje dolg, prilagojen prehranjevanju z žuželkami.

Habitat:

Plašica živi v redkih gozdovih, grmiščih, gozdnih robovih in živih mejah. Potrebuje odprte ali polodprte krajine z gosto podrastjo, kjer si lahko poišče zavetje in hrano.

Razširjenost:

Gnezdi predvsem v srednji in vzhodni Evropi, vključno s Slovenijo. Je selivka – zimo preživi v vzhodni Afriki.

Prehrana:

Prehranjuje se pretežno z žuželkami, pajki in drugimi manjšimi nevretenčarji, občasno pa tudi s jagodami in drugimi plodovi.

Gnezdenje:

Gnezdi enkrat letno, običajno med majem in julijem. Gnezdo si zgradi v grmovju ali nizkem drevju. Samica izleže 3 do 6 jajc, ki jih vali okoli 12 dni. Mladiči ostanejo v gnezdu približno dva tedna.

Ogroženost:

Plašica je v Sloveniji redka in ogrožena vrsta, predvsem zaradi izginjanja primernega življenjskega prostora (intenzivno kmetijstvo, zaraščanje, odstranjevanje grmovja).

Preberi več o naslednjih pticah.

Škrlatec

Škrlatec (Carpodacus erythrinus) je ptič velikosti vrabca, ki ga prepoznamo po škrlatno rdečem perju samcev na glavi, prsih in trtici. Prehranjuje se pretežno z rastlinskimi deli in gnezdi v gostem grmovju blizu vode. V Sloveniji je zelo redek, gnezdi predvsem na Cerkniškem jezeru. Prezimuje v Indiji in se vrača pozno spomladi.

Orodna vrstica za dostopnost