Repnik

Repnik (Linaria cannabina) je majhen ptič, velikosti vrabca, ki je razširjen po Evropi, Aziji in severni Afriki. Zaradi svoje prilagodljivosti ga najdemo tudi na Bermudih, Grenlandiji, Nepalu in Mongoliji. Je družabna ptica, ki se izven gnezditvenega obdobja združuje v jate.

Fizične značilnosti

  • Samci v paritvenem perju: Imajo značilno karminasto rdeče perje na čelu in prsih, sivo glavo, svetlo rjave boke in bele predele na trebuhu ter spodnji strani repa. Hrbet in krila so rjava, kljun črn in kratek.
  • Samice: Nimajo rdečega perja. Po prsih in hrbtu so rjave z vzdolžnimi progami, glava pa je sivkasto-rjava z značilno svetlo liso na licu.
  • Mladiči: Mladi so podobni samicam, vendar z izrazitejšimi progami in temnejšim rjavim odtenkom.

Življenjski prostor

Repnik živi v odprtih pokrajinah z nizkim grmičevjem, kjer si pari spletajo gnezda. Redkeje ga najdemo v vrtovih ali bližini naselij. Najpogosteje prebiva na travnikih in kmetijskih površinah, kjer se hrani s semeni, ki jih pobira s tal.

Gnezdenje

Gnezdi med aprilom in junijem. Gnezdo je skrito v grmovju ali živih mejah, redkeje na tleh. Samica znese od 4 do 7 jajc, ki so bele barve z rdečkastimi vzorci. Valjenje traja približno 2 tedna, pri čemer jo samec krmi in občasno zamenja. Mladiči se iz gnezda speljejo po dveh tednih, starša pa zanje skrbita še nekaj časa.

Prehrana

Repnik je rastlinojed. Hrani se predvsem z drobnimi semeni plevelov in trav, pozimi pa se lahko prilagodi tudi na druge vire hrane v okolju, kot so parkovne ali vrtne rastline.

Obnašanje in oglašanjee

  • Petje: Živahno in melodično, sestavljeno iz žvižgov in cvrčanja. Oglaša se tudi z enostavnimi glasovi, kot so »čif-čif« ali »piiiiu«.
  • Družabnost: Med jesenskimi in zimskimi meseci se združuje v velike jate, pogosto skupaj z drugimi vrstami semenojedih ptic, kot so pinože ali škrlatci.

Razširjenost v Sloveniji

V Sloveniji je splošno razširjen, vendar redkejši v alpskem in predalpskem svetu. Pogostejši je jeseni in pozimi v submediteranskem območju. Še posebej številčen je na območju Sečoveljskih solin.

Ogroženost

Kljub veliki in stabilni populaciji (ocenjena na 20–57 milijonov osebkov v Evropi) ga ogroža intenzivna uporaba herbicidov in spremembe življenjskega prostora. Ponekod, kot v Veliki Britaniji, je postal redek.

Podvrste

Repnik ima sedem priznanih podvrst, vključno z nominalno Carduelis cannabina cannabina. Druge podvrste vključujejo:

  • C. c. autochthona (Škotska)
  • C. c. bella (vzhodni Mediteran in Azija)
  • C. c. guentheri (Madeira)
  • C. c. harterti in C. c. meadewaldoi (Kanarski otoki)
  • C. c. mediterranea (ob Sredozemskem morju).

Repnik ostaja simbol kulturne krajine, kjer prisotnost teh ptic bogati pestrost naravnega okolja.

Orodna vrstica za dostopnost