Veliki srakoper

Veliki srakoper (Lanius excubitor)

Veliki srakoper je precej velik ptič pevec, ki je pri nas reden zimski gost. Gnezdi v severnejših delih Evrope, medtem ko se v Sloveniji pojavlja predvsem v zimskem času. Zaradi svoje velikosti spada med bolj “roparske” vrste srakoperjev, saj pleni vretenčarje, kot so miši, žabe, kuščarice, majhni ptiči ter velike žuželke. Veliki srakoper je znan po svojem “mesarskem” vedenju, saj plen pogosto zagozdi med rogovili, redkeje pa ga nabode na trne ali vejice. Na preletu je precej samotarski, kar še dodatno poudari njegova svetla barva perja, ki ga naredi zelo opaznega, še posebej kadar ni snega.

Odrasli osebki: Samec in samica sta si podobna. Perje na temenu, zatilju, hrbtu, ramenih in trtici je sivkast. Čez oči poteka značilna črna “obrazna maska”, nad očmi pa je tanka bela linija. Lica, grlo, prsi in trebuh so bele barve. Kljun je močan, črn, zgornji del pa ukrivljen na konici. Krila so črna z veliko osrednjo liso (zrcalo), na konicah primarnih letalnih peres pa ima manjše bele lise. Rep je osnovno črn, široko bele obrobljen. V Sloveniji se najpogosteje pojavi podvrsta excubitor.

Gnezdenje in zarod: Veliki srakoper v Sloveniji verjetno ne gnezdi, vendar si gnezdo običajno uredi na drevju ali grmovju v svojih gnezdilnih območjih. Samica znese 5-8 jajc, ki so umazanobelih in svetlosivo do rjavo lisastih. Jajca izmenično vali skupaj s samcem, obdobje valjenja pa traja približno 15 dni. Mladiči so gnezdomci in se zapeljejo iz gnezda približno po 20. dneh. Mladostni osebki so običajno bolj sivkasti in imajo manj intenzivno črno obrazno masko ter belo obrobljena sekundarna peresa.

Oglašanje: Veliki srakoper se oglaša s piskajočim “vaik-vaik”, kadar je razburjen, sicer pa izpostavi skoraj vreščeče in odsekano “eek-eek”. Njegovo petje je tiho, preprosto, a melodično in rahlo kovinsko do vreščeče.

Habitat: Svetle barve perja velikemu srakoperju omogočajo, da postane zelo opazen v naravi. V Sloveniji se pogosto pojavlja na vrhovih dreves ali grmov, pa tudi na solinarskih ruševinah in drogovih razsvetljave. Pojavi se predvsem v zimskem času, od oktobra do marca, in na preletu.

Podobne vrste: Veliki srakoper je podoben črnočelem srakoperju (Lanius minor), ki ima nekoliko manj izrazito črno obrazno masko.

Zanimivosti: Na območju Sečoveljskih solin se velik srakoper pogosto pojavi na vrhu dreves ali višjih grmov, vendar je tudi opaziti, da zaseda jambre na plovilih in kanalih. Zimo običajno preživi v manjših skupinah in je zelo opazen, ko sedi na drevesu ali trnu.

Orodna vrstica za dostopnost