Konopnica (Mareca strepera)
Konopnica (Mareca strepera) je srednje velika ptica, ki naseljuje predvsem rečne mrtvice, ribnike in jezera z bujno obrežno vegetacijo. Ptičica je značilna zaradi svoje nevpadljivosti, zaradi česar jo pogosto spregledamo, vendar pa se loči od drugih vrst rac predvsem po specifičnih lastnostih.
Taksonomija:
- Latinsko ime: Mareca strepera
- Angleško ime: Gadwall
- Nemško ime: Krickente
- Družina: Plovci (Anatidae)
- Red: Plojkokljuni (Anseriformes)
- Razred: Ptiči (Aves)
Opis:
Konopnica je nekoliko manjša od mlakarice, z bolj zadržanim in skromnim videzom v primerjavi z drugimi racami. Njena prepoznavna značilnost je predvsem belo “zrcalo” na krilih, kar je zelo očitno, zlasti pri samecih. Samci imajo tudi specifične barvne lastnosti, ki jim omogočajo, da so opazni v letu ali na tleh.
Odrasli samci:
- Barve: Samec ima pretežno sivkasto telo, z izrazito belo “zrcalo” na krilih, ki je ena izmed ključnih prepoznavnih značilnosti.
- Glava: Ima svetlo rjavo glavo z belim prsnim delom, medtem ko je trup in rep nekoliko temnejši.
- Zrcalo na krilih: To je velika bela lisa, ki je najbolj izrazita pri samcih in jim pomaga pri prepoznavanju v letu.
Samice:
Samica je precej manj opazna in skromnejša v barvah, kar vključuje temno rjavo perje in manj kontrastne odtenke v primerjavi s samcem. Tudi pri samici se lahko vidi belo “zrcalo” na krilih, vendar je ta bolj diskretno obarvan.
Prehrana:
Konopnica se prehranjuje predvsem z vodnimi rastlinami, semeni, koreninami in drugimi deli rastlin, pa tudi z majhnimi vodnimi nevretenčarji. Njena prehrana je podobna drugim racam, ki naseljujejo podobne habitate.
Habitat:
Konopnica je značilna za rečne mrtvice, ribnike, jezera in območja z bujno obrežno vegetacijo. Svoje gnezdo običajno postavi v zaraščenih predelih ob vodi, kjer je dovolj hrane in zaščite pred plenilci.
Gnezdenje:
- Gnezdo: Konopnica gradi gnezdo na tleh v gostem rastlinju, kjer skrije jajca pred plenilci.
- Jajca: Samica običajno znese 7 do 12 jajc, ki jih vali približno 25 do 28 dni.
- Mladiči: Mladiči so begavci in takoj po izvalitvi zapustijo gnezdo ter se odpravijo za mamo, da iščejo hrano.
Razširjenost in gnezditev v Sloveniji:
Konopnica je v Sloveniji redka gnezdilka, vendar jo je mogoče opaziti v mokriščih, predvsem pozimi in med selitvijo. Včasih se pojavi v manjših skupinah ali pomešana z drugimi vrstami rac. V preteklosti je bila v Sloveniji le redka selivka, danes pa je precej pogostejša na nekaterih mokriščih.
Zanimivosti:
- Nevpadljivost: Konopnica je precej nevpadljiva ptica, zaradi česar je pogosto spregledana, tudi če je prisotna v bližini večjih skupin drugih rac.
- Širitev areala: V Evropo se je ta vrsta razširila šele v začetku prejšnjega stoletja in od takrat se je njen areal širil proti zahodu, danes pa je prisotna tudi v mnogih predelih Slovenije.
Oglašanje:
Klic konopnice je običajno tih in rahlo podoben klicu drugih vrst rac, vendar je precej manj izrazit in glasen, kot je značilno pri drugih vrstah.
Varstveni status:
Konopnica ni ogrožena vrsta, vendar pa je zaradi svoje nevpadljivosti pogosto spregledana in morda premalo obravnavana v okviru naravovarstvenih ukrepov.
Podobne vrste:
- Mlakarica (Anas platyrhynchos) – To je precej večja in bolj barvita ptica, ki je pogosto zamenjana s konopnico zaradi podobnega habitata, vendar se od nje močno razlikuje v velikosti in barvah.
Konopnica je zanimiva in pogosto spregledana ptica, ki se prilagaja različnim mokriščnim habitatom, vendar njeno prisotnost lahko zaznamo z opazovanjem prepoznavnega belega “zrcala” na krilih.