Zvonec

Zvonec (Bucephala clangula) je srednje velik ptič iz družine plovcev (Anatidae), ki je precej zanimiv zaradi svojega videza in vedenja. Tukaj je podroben opis te ptice:

Taksonomija:

  • Latinsko ime: Bucephala clangula
  • Angleško ime: Common Goldeneye
  • Nemško ime: Schellente
  • Družina: Plovci (Anatidae)
  • Red: Plojkokljuni (Anseriformes)
  • Razred: Ptiči (Aves)

Opis:

Zvonec je ptica, ki doseže velikost 40–48 cm in ima razpon kril med 60–75 cm. Je čokata ptica z veliko glavo na kratkem vratu.

Samec:

Samec je prepoznavno črno-bel. Njegova glava je precej široka in velika, temno črna z zeleno ali modrovijoličastim sijajem. Ima zelo opazno belo piko ob kljunu. Oči so svetlo rumene, kljun pa je temno siv in širok. Telo je pretežno belo, z belim prsmi, trebuhom in boki, hrbet pa je črn z dvema širokima belima pasovoma. Rep je kratek in črn.

V negnezditvenem obdobju (jesen-zima) se barva ptice nekoliko spremeni – bela perja skoraj izginejo in zamenjajo jih sivo-siva perja, glava postane temnorjava, bela pika ob kljunu pa se zmanjša.

Samica:

Samica je podobna samcu v negnezditveni sezoni. Ima temno rjavo glavo in kostanjev odtenek na telesu. Oči so manj izrazito rumene kot pri samcu. Perje je umazano sivo, z belimi lisami na prednjem delu vratu in perutnem zrcalu. Kljun je podoben samčevemu, vendar ima tik pred konico oranžno liso.

Prehrana:

Zvonec je predvsem mesojedec in se hrani z vodnimi živalmi, kot so ličinke žuželk, raki, mehkužci, občasno tudi z ribami. Včasih si prehrano popestri tudi z rastlinami, kot so semena, poganjki in podzemni deli rastlin.

Habitat:

Zvonec gnezdi v borealnem pasu Evrazije in Severne Amerike, predvsem v gozdnatih predelih, kjer gnezdi v drevesnih duplih, ki jih običajno izdolbejo žolne. Najraje izbere vodna telesa, kot so jezera ali počasi tekoče reke, kjer ni veliko rib, saj je to področje z večjo količino vodnih nevretenčarjev. Pozimi se zvonci selijo v večje jate, ki prezimujejo ob morski obali ali na izlivih rek.

V Sloveniji zvonci prezimujejo ali pa se tu ustavijo med spomladanskim ali jesenskim preletom.

Gnezdenje:

Zvonec gnezdi v opuščenih drevesnih duplih detlov in žoln. Samica običajno snese 8–9 jajc, ki so umazano bela. Gnezdjenje običajno traja okoli 30 dni. Mladiči so begavci in že zelo kmalu po izvalitvi zapustijo duplo. Samica jih spremlja, dokler se po približno 56 dneh mladiči ne osamosvojijo.

Oglašanje:

Samčev klic je jasno hreščeč “ki-riiik”, ki mu sledi tleskanje s kljunom. Samica ima bolj krakajoče oglašanje “brra-brra” ali “kra-kra”, še posebej v letu.

Grožnje in varstveni status:

Zvonec je močno ogrožena vrsta, katere habitat ogrožajo predvsem degradacija okolja, izsuševanje vodotokov, regulacije rek in onesnaževanje. Kisli dež ima uničujoč vpliv na njegove habitate, medtem ko onesnaževanje ogroža tudi območja, kjer prezimuje.

Zvonec je uvrščen med vrste, ki so vključene v mrežo Natura 2000 zaradi svojega varstvenega statusa.

Podobne vrste:

  • Islandski zvonec (Bucephala islandica) – Podobna vrsta, vendar z nekoliko drugačnim značajem in habitatom.
  • Čopasta črnica (Aythya fuligula) – Tudi podobna vrsta, vendar se razlikuje po drugih značilnostih, kot so oblika telesa in vedenje.

Zvonec je s svojo značilno obarvanostjo in zanimivim življenjskim ciklom ena izmed bolj prepoznavnih vrst ptic v Sloveniji, predvsem v zimskem času.

Orodna vrstica za dostopnost