Čopasta črnica

Čopasta črnica (Aythya fuligula)

Splošni opis

Čopasta črnica je majhna ptica pevka iz družine črnic, ki je v Sloveniji precej redka. Gre za podvrsto oz. sorodnico bolj znane črnice (Aythya fuligula), za katero je značilen dolg rep in prisrčen, puhast videz. V nekaterih virih se ime “čopasta črnica” uporablja kot lokalni izraz za določen tip črnice, vendar v strokovni ornitologiji ni priznana kot ločena vrsta – bolj kot posebna morfološka različica ali podvrsta.

Značilnosti

  • Velikost: Dolga okoli 13–15 cm, pri čemer več kot polovico telesne dolžine zavzema rep.
  • Teža: Med 7 in 10 grami.
  • Barva perja: Bela glava z izrazitim črnim pasom nad očmi, hrbet temnejši z rožnato-rjavkastimi in sivimi odtenki. Trebuh svetel. Posebnost čopaste različice je droben, komaj viden čopek na zatilju – ni vedno opazen.
  • Rep: Zelo dolg in stopničasto oblikovan, črno-bel.

Glasovi in oglašanje

Njeno oglašanje je nežno, visokotonsko, pogosto se oglasi z žvižgi in nežnim “tsi-tsi-tsi”, še posebej v jatah med selitvijo ali iskanjem hrane.

Razširjenost in habitat

Črnice so razširjene po vsej Evraziji. V Sloveniji je čopasta črnica redka ali občasna. Najdemo jo v listnatih in mešanih gozdovih, pogosto pa tudi na robovih gozdov, v grmiščih in celo v parkih in vrtovih. Gnezdi v drevesnih duplinah ali grmovju, pogosto si zgradi čudovito okroglo gnezdo iz mahu, lišajev in pajčevine.

Prehrana

Prehranjuje se predvsem z žuželkami, ličinkami, pajki in drugimi majhnimi nevretenčarji. Pozimi dopolnjuje prehrano s semeni in jagodičevjem.

Vedenje

Je zelo družabna ptica, ki se pogosto zadržuje v jatah, predvsem zunaj gnezditvene sezone. Znana je po izjemno zapletenih družinskih strukturah – včasih mladi iz prejšnje sezone pomagajo pri hranjenju novega zaroda.

Zanimivosti

  • Zaradi dolgorepastosti in puhastega videza ji v angleščini pravijo “long-tailed tit”.
  • Gnezdo črnice je pravi umetniški projekt – jajca pogosto prekriva z lišaji in perjem, da se zlijeta z okolico.
  • Čeprav jo imenujemo “čopasta”, njen čop ni izrazit kot pri npr. sinicah, ampak gre za nežno zaokrožen videz glave s komaj opaznim čopom.

Orodna vrstica za dostopnost