
Dolgorepka (znanstveno ime Aegithalos caudatus) je majhen ptič iz družine dolgorepk (Aegithalidae), znana po svojem dolgih repu, ki lahko doseže dolžino 7–9 cm, kar je več kot polovica dolžine njenega telesa (13–15 cm). Ta ptica je po telesu in vedenju podobna sinicam, vendar jo je mogoče prepoznati po njenem značilnem, dolgorepem videzu.
Značilnosti in Prepoznavanje
Dolgorepka ima sivo-rjavo perje z belim trebuhom, črnimi perutmi in repom. Vzgleda kot okrogla ptica z majhnim, koničastim, črnim kljunom. Zgornji del telesa je temen, z značilno črno obrobo okoli oči, in v nekaterih primerih lahko ima povsem belo glavo. Pri nekaterih podvrstah (npr. A. caudatus europaeus) so na bokih in na zgornji strani peruti vidni rožnati odtenki.
Gnezdenje
Dolgorepka gnezdi v listopadnih gozdovih, kjer ima razvito podrast, v grmovju ali v krošnjah dreves. Gnezdo, ki je okrogle oblike, zgradijo iz majhnih vejic, lišajev, mahu in pajčevine, s stranskim vhodom, notranjost pa je obložena s perjem. Samica običajno izleže 7–10 jajc, ki so bele barve z rdečkastimi pikami, velikosti približno 14/11 mm. Jajca vali predvsem samica, vendar jo ponoči spremlja tudi samec. Mladostni osebki se iz gnezda speljejo po 15–20 dneh.
Prehrana
Dolgorepke so znane po tem, da se prehranjujejo predvsem z majhnimi žuželkami in pajki, zlasti listnimi ušmi in kaparji, poleti pa tudi z drobnimi žuželkami. Pozimi lahko obiščejo krmilnice, kjer se prehranjujejo z živalsko maščobo.
Razširjenost
Dolgorepka je precej pogosta ptica, razširjena po Evropi, delu Azije in Japonski. Občasno jih opazijo tudi v severni Afriki. V Sloveniji je prisotna celoletno, zlasti v mešanih in listnatih gozdovih ter parkih. V zimskem času se pogosto združuje v manjše jate, ki iščejo hrano skupaj.
Oglašanje
Njihovo oglašanje je ščebetanje, pogosto slišan zvok “tcčrrr-tcčččr-tcččr” ali “tsi-tsi-tsi”, medtem ko je petje precej tiho in nežno, z žvižgajočimi zvoki, kot so “zi-zi-ziu”.
Status in Ogroženost
Trenutno dolgorepka ni ogrožena, saj ima široko razširjenost in močno populacijo. Vendar pa včasih prihaja do nihanj v številčnosti. Kljub temu je vrsta vključena v kategorijo “potencialno ogrožena”, vendar zaenkrat ni opaziti večjih težav glede njenega ohranjanja.
Podobne vrste
Dolgorepka nima številnih podobnih vrst, vendar se lahko zmede z brkato sinico (Panurus biarmicus), ki ima podobne značilnosti v obliki telesa, a je drugačna po barvi in vedenju.
Zaradi svoje majhnosti, družabnega vedenja in edinstvenega videza je dolgorepka priljubljena med opazovalci ptic, še posebej v zimskem času, ko se zadržuje v jatah in išče hrano.