
Rjavi srakoper (Lanius collurio) je ptica pevka iz družine srakoperjev (Laniidae), značilna za kulturno krajino, kjer se prepletajo travniki, grmišča in posamezna drevesa. Z dolžino od 16 do 18 centimetrov je nekoliko večji od domačega vrabca. Je selivka, ki gnezdi v Evropi, prezimuje pa v Afriki.
Opis
Samci so vpadljivo obarvani: siva glava z značilno črno masko čez oči prehaja v rjavo hrbtno stran in črn rep, ki ima na bazi bele lise, vidne med letom. Trebušna stran je svetlo rjava z rožnatim odtenkom. Samice so manj kontrastno obarvane; imajo rjav hrbet, grahast vzorec na trebušni strani in temno rjavo črto preko oči. Mladiči so podobni samicam, vendar z izrazitejšim grahastim vzorcem. Obe spolni obliki imata črn, močan, rahlo ukrivljen kljun, prilagojen mesojedi prehrani.
Prehranjevanje
Rjavi srakoper se prehranjuje predvsem z večjimi žuželkami, kot so kobilice, metulji in hrošči. Njegov plen občasno vključuje tudi manjše vretenčarje, kot so plazilci, dvoživke, mali sesalci in manjši ptiči. Znano je, da ulovljen plen pogosto natakne na trnje ali bodečo žico, kar mu omogoča lažje razkosavanje in shranjevanje hrane za obdobja pomanjkanja.
Gnezdenje
Gnezdi od maja do julija v trnastih grmovjih, kot so glog, šipek ali robidovje. Gnezdo splete iz vejic, trave in mahu, notranjost pa obloži z mehko živalsko dlako. Gnezda so prostorna in dobro skrita v gostem rastju.
Habitat in razširjenost
Rjavi srakoper je značilen za ekstenzivno obdelano kmetijsko krajino z mejicami, remizami in travniki. Njegovo območje razširjenosti vključuje skoraj vso Evropo, Bližnji vzhod in dele Azije do Mongolije. Prezimuje v Afriki, vse do Južnoafriške republike. V Sloveniji ocenjujejo gnezdilno populacijo na 20.000–30.000 parov.
Dejavniki ogrožanja
Populacije rjavega srakoperja upadajo predvsem zaradi sprememb v kmetijski krajini. Intenzivno kmetijstvo, prekomerna uporaba pesticidov, izsekavanje mejic in zaraščanje travnikov z grmovjem zmanjšujejo kakovost življenjskega prostora. V Sloveniji je vrsta uvrščena na rdeči seznam gnezdilk kot potencialno ogrožena.
Varstvo
Za ohranitev vrste je ključno varovanje ekstenzivnih travnikov, mejic in remiz, ki nudijo ustrezen habitat za prehranjevanje in gnezdenje. Ukrepi, kot so vzpostavljanje novih mejic, zmanjšanje uporabe pesticidov in spodbujanje ekstenzivnega kmetijstva, pomembno prispevajo k ohranjanju rjavega srakoperja.