
Virginijski kolin (znanstveno ime Colinus virginianus , v angleščini Northern Bobwhite) je ptica iz družine zobatih prepelic, ki je doma v Severni Ameriki, vendar je bila zaradi lovskih praks v preteklosti naseljena tudi na območju Sredozemlja, vključno s Slovenijo. Na Cerkniškem jezeru je bil ta pernat obisk prvič opažen, kar je še posebej zanimivo, saj so ornitologi pred tem opažali vrsto le v obalnih predelih Slovenije in na Hrvaškem.
Značilnosti Virginijskega kolina
Virginijski kolin je ptica srednje velikosti, znana po svojem značilnem žvižganju in izredno boječnem obnašanju. Ko se počuti ogroženo, se skrije in počepi, zanašajoč se na svojo kamuflažo, da se prikrije med suho travo. Ptica je izjemno previdna in izmuzljiva, zaradi česar jo je težko opaziti.
Njegovo prehrano sestavljajo predvsem rastline, kot so semena, gozdne jagode, gojena žita, pa tudi majhni nevretenčarji, kot so klopi, polži, kobilice, hrošči, pajki in črnice. Tovrstna prehrana omogoča ptici, da se prilagodi različnim habitatom, od kmetijskih polj in travnikov do gozdnih območij.
Razmnoževanje in gnezdenje
Virginijski kolin ima zanimivo reprodukcijsko strategijo. Ptica lahko gnezdi do štirikrat v eni sezoni, vendar je zelo redko, da bi uspešno vzgojila več kot dve gnezdi na leto. Tovrstna prilagodljivost omogoča vrsti, da preživi v različnih okoljih, vendar je zaradi nestabilnega razmnoževalnega uspeha nekoliko ogrožena.